Osteoporóza bývá nazývána zlodějem kostí a tichou epidemií, protože je druhým nejčastějším onemocněním po kardiovaskulárních onemocněních.
Co způsobuje osteoporózu?
Nejčastěji nedostatek vápníku v těle a zvýšené odbourávání kostní tkáně při nedostatku pohybu. Souvisí to s věkem, ale i dlouhou dobou nebybnosti, léčbou kortikoidy, při metabolických onemocnění.
Rizika osteoporózy:
- nedostatek pohybu
- kouření
- alkohol
Prevence osteoporózy
Základem prevence a následné léčby je včasná diagnostika.
Kdy k nám máte přijít?
Jaké otázky by jste si měli položit.
- Utrpěli jste zlomeninu?
- Snížila se Vám výška o více než 3 cm?
- Užívali jste někdy kortikoidy?
- Máte bolesti páteře a kloubů?
- Nastala menopauza před 45 rokem?
- Máte cukrovku?
- Kouříte?
- Pijete alkohol?
Potom je třeba exaktně přesně změřit Vaši hustotu (denzitu) kostí. Přidat vápník a hořčík v potravinách, vitamíny D, C a K, vyvarovat se pokrmů s fosfáty, které vážou jonty vápníku, častý pohyb, vhodné sporty, kde se kombinují vytrvalostní a rychlostní prvky. Vhodná je turistika. Dodat pohlavní hormony u žen u předčasného přechodu.
Diagnostika osteoporózy
Nejčastěji se úžívá metoda rentgenové absorpční fotometrie využívající energie dvou paprsků. Někdy ji najdete pod zkratkou DEXA. Tyto přístroje používají velmi malé množství rentgenového záření o 2 energiích. Každá energie je při průchodu danou oblastí jinak absorbována (pohlcena). Jiná absorpce je u kostí, jiná u svalů a tukové tkáně. Naměřené hodnoty jsou zpracovávány počítačem.
Pro zvětšení klikněte prosím na obrázek